Kutatási területek

A Körkörös Gazdaság Tudományos és Innovációs Park fő célkitűzése, hogy a megadott kulcsterületek – Energia, Hulladék, Víz, Okos város/fenntartható turizmus, CO2 alapú gazdaság, biomassza alapú nemzetgazdaságfejlesztés és a hidrogén – fenntarthatósági aspektusait kutassa, fejlessze partnereivel és hozzon létre ezek kiaknázására mind környezetvédelmi, mind gazdasági szempontból új technológiai megoldásokat.

HIDROGÉN KUTATÁSI TERÜLET

  • Hazai hidrogénvölgyek létrehozását támogatjuk nemzetközi együttműködésben, fókuszban a hidrogén import és logisztika. Teljes hidrogénértékláncot lefedő, gyakorlatorientált tanácsadási tevékenységet folytatunk.

  • A hidrogén szakterülethez kapcsolódóan egy nyertes ZFR pályázat keretében a hazai Hidrogén Völgyek megalapozását segítő gyakorlatorientált és kifejezetten a hazai ipari, gazdasági és jogi környezetre vonatkozó vizsgálatokat, felméréseket végeztünk. Sorban elemezzük a hidrogén és származékainak szállítási alternatíváit, kezdve a közúti és vezetékes, majd a folyami és vasúti módozatokat. Mélyelemzésünk kiterjedt technológiai, gazdasági és engedélyezési szempontokra egyaránt, és konkrét ipari hazai ipari létesítmények (Duna-menti Hidrogén Völgy) jövőbeni potenciális összekötésére. A projekt keretében készült el a hazai Hidrogén Völgy térkép – link -, amely 40+ térképrétegével a hazai hidrogén projektek fejlesztését segíti, illetve a szektorintegrációs és dekarbonizációs fejlesztéseket is segíti. Tevékenységünkhöz tartozik egyes hidrogéntechnológiák technológiai felderítésére, így például a hidrogénszármazék alapuló hidrogénellátás, ezek körébe tartozik a metanol, ammónia és LOHC.- Ez világszinten egyre inkább kutatott téma ami gazdaságos hidrogénimport alternatívákat kínálhat a helyben előállított hidrogéntermeléshez képest.

  • Hidrogénhez kapcsolódó tudományos hálózat és kompetenciaépítés is zajlik a Pannon Egyetem vezetésével. Önálló tématerület volt a low-carbon, azaz kék hidrogén előállítás és felhasználási lehetőségek vizsgálata. Hidrogénnel kapcsolatos aktuális tevékenységeink közé tartozik a zöld hidrogén, illetve hidrogénszármazékok (kiemelten ammónia és/vagy metanol) alternatív importehetőségeinek feltárása, elsődlegesen vízi (dunai), illetve vasúti szállítás révén, amely illeszkedik az EU illetve szűkebb térségünkben (CEE) megjelenő új, nagyszabású hidrogénprojektek szándékaihoz is.

Összességében a hidrogénhez kapcsolódó tevékenységeink nem egy adott vállalat vagy egyetem érdekeit szolgálják, hanem a magyarországi hidrogénszektor fejlesztéséhez járulnak hozzá, és a hazai szakpolitika számára tudásbázist biztosítani, amely alapján a hidrogénhez kapcsolódó szabályozás javítható.

KÖRFORGÁSOS GAZDASÁG

  • A társaság a hazai hulladékgazdálkodás megújítását támogatja, kiemelten a koncesszió alá tartozó anyagáramok és rendszerek fejlesztésére.

Az Európai Unió által 2015 decemberében elfogadott körforgásos gazdaság csomagjának célja volt a versenyképesség fokozása, a munkahelyteremtés és a fenntartható fejlődés előmozdítása. A jelenlegi – lineárisról a körforgásos gazdasági modellre történő átállás átmeneti állapotában nem véletlen, hogy még napjainkban is jellemzően a hulladékok hatékonyabb hasznosítására asszociálnak a termékek, szolgáltatások teljes életciklusának figyelembevétele helyett. Ennek oka, hogy környezetileg, gazdaságilag és társadalmilag egyaránt fenntarthatóbb működési folyamatokhoz a jelen „csővégi” (használati fázist követő) problémáinak megoldásával és az ott szerzett tapasztalatok „csőeleji” (tervezés-gyártás-használat) visszacsatolásán keresztül vezet az út. A fő cél, hogy az átmenet végén egy olyan anyagáramlási modell jöjjön létre, ahol a hulladékokban rejlő anyagok túlnyomó része a termelés számára közvetlenül felhasználható állapotban kerül visszanyerésre és csak minimális része ártalmatlanításra. A MOL-PE Circular Economy Science Park Nonprofit Zrt átfogó célja ennek a folyamatnak az ipart támogató ösztönzése kutatás-fejlesztési és kapcsolatépítési tevékenysége révén.

A hazai hulladékgazdálkodási koncesszióval járó átalakítási folyamat számos kihívással szembesül napjainkban. Ezért a CESP közvetlen feladatként a koncesszió alá tartozó anyagáramok (így pl. műanyag és gumiabroncs, papír, e-hulladék, valamint vegyes települési és zöldhulladék) és azok rendszereinek műszaki szempontú fejlesztésének szakmai támogatását tűzte ki a CESP, különösen a legjobb elérhető technikák feltérképezésével, a különféle technológiai megoldások és rendszerek műszaki és környezeti validációja révén. A CESP nem kizárólag az adott megoldás lokális szempontjából végzi a validációt, hanem annak a rendszer elemeivel való kölcsönhatásaira és externáliáira is tekintettel van, így törekedve a fenntarthatóbb hulladékgazdálkodási, valamint a másodnyersanyag szektor hazai kialakítására.